Dni Świeckości 2016

Pomóż zorganizować Dni Świeckości!

Od 2012 roku organizujemy w Krakowie Dni Świeckości, na których program składają się spotkania, debaty oraz wieńczący je Marsz na Rzecz Świeckości. Gościliśmy już wielu panelistów i panelistek na tłumnie odwiedzanych dyskusjach, zorganizowaliśmy parę wystaw, lecz przede wszystkim maszerowaliśmy ulicami Krakowa, domagając się poszanowania świeckości państwa. Co roku poprzeczkę stawiamy sobie coraz wyżej, starając się poruszać jak najciekawsze tematy i zapraszać znanych publicystów, dziennikarzy, przedstawicieli świata akademickiego i polityki.

W tym roku również organizujemy Dni Świeckości, by może już po raz ostatni.  Debata publiczna przestała istnieć. Władza przemawia do swoich wyznawców. Jej przeciwnicy są rozproszeni.

Dni Świeckości zawsze skupiały się na przedstawieniu merytorycznych argumentów, proponowaniu pozytywnych rozwiązań. Spróbujemy po raz kolejny, mając nadzieję ,że znajdziemy, słuchaczy, dyskutantów i polemistów. Bez aktywnych uczestników dyskusji nie będzie rozmowy , nie będzie dialogu nie będzie Dni Świeckości.

W tym roku próbujemy po raz kolejny organizować dla Was ale też i dla siebie. Dni zawdzięczamy sobie nawzajem, organizatorom , uczestnikom i tym wszystkim, którzy wpłacili pieniądze na rzecz organizacji największej w Polsce świeckiej imprezy.

Z pieniędzy zebranych z darowizn pokrywamy wydatki związane z wynajmem lokali na wydarzenia i kosztami podróży/noclegu zaproszonych gości. Czasem uda nam się wydać trochę pieniędzy na promocje

Jeśli w tym roku ma być podobnie prosimy o Wasze wsparcie.

Wspierajcie, udostępniajcie ten apel i przyjeżdżajcie tłumnie do Krakowa w ostatni weekend września na VI Dni Świeckości!

Wpłaty z dopiskiem „Dni Świeckości 2017 – darowizna” prosimy kierować na konto:
Stowarzyszenie Wszechnicy Oświeceniowo-Racjonalistycznej
79195000012006886693800002

(sprawozdanie ze zbiórki zostanie opublikowane 31 grudnia 2017)

W tym roku nasze panele poświęcamy następującym tematom:

 

  1. WIELKIE KONFLIKTY : KOBIETY I KOŚCIÓŁ

Czarny Protest oraz Strajk Kobiet pokazały wielką siłę i determinację Polek w sytuacji zagrożenia  zaostrzeniem ustawy antyaborcyjnej, które popierał Episkopat. Czy protesty uruchomiły także głębsze procesy emancypacyjne i kobiety zaczną skutecznie walczyć o możliwość decydowania o sobie ?  Czy są w stanie wpłynąć na politykę Kościoła Katolickiego w Polsce albo z niego wystąpić, jeżeli  nadal będzie zagrażał ich prawom ?

 

  1. POLSKA 2017 – NIERELIGIJNI OBYWATELE PAŃSTWA WYZNANIOWEGO

Badania socjologiczne wskazują że polskie społeczeństwo przechodzi proces prywatyzacji wiary odwrotu od religijności. Największa grupa światopoglądowa to areligini teiści zwani czasem kulturowymi katolikami stanowiący ok połowy polskiego społeczeństwa. Świeckie Państwo to najlepszy dla nich wybór. A tymczasem mają państwo wyznaniowe.

 

  1. A TE UNIWERSALNE WARTOŚCI WYWODZĄCY Z INNYCH ŹRÓDEŁ…

Człowiek potrafi  żyć dobrze w świecie wartości stworzonych całkowicie poza religią i ideologią. Jaka jest rola filozofii i nauki w tłumaczeniu ich pochodzenia ? Czym są świeckie wartości humanistyczne ? Jaką perspektywę – bez iluzji –  proponuje nam humanizm ewolucyjny ?

Szczegółowy program Dni Świeckości 2017 będzie pojawiał się stopniowo na stronie internetowej www.swor.pl oraz naszych stronach fb: www.facebook.com/dniswieckosci

Pamiętajcie – nie ma wolności bez świeckości!

Zarząd Stowarzyszenia

SWOR

 

Kontakt: swor@swor.pl

 

Secular Europe – Secular Poland
Świecka Europa – Świecka Polska

Po raz piąty rozpoczynamy przygotowania do Dni Świeckości.

W tym roku staja się jeszcze ważniejsze niż w latach poprzednich , choć i wtedy sprawa była bardzo ważna. Świeckość , neutralność światopoglądowa , wolność słowa i myśli są zagrożone nie tylko w Polsce. Rośnie ich zagrożenie w całej Europie, wraz ze wzrostem siły nacjonalizmów, ksenofobii czy wręcz faszyzmu.Krąży po Europie już nie widmo faszyzmu, lecz jego zmaterializowana groźba.

Uważamy, że tylko świeckie państwo i otwarte myślące społeczeństwo pozwolą uniknąć zagrożenia przez religijny fundamentalizm i faszyzm. To a także społeczna sprawiedliwość, której nie tylko w Europie brakuje. Dni Świeckości 2016 chcemy poświecić dwóm zagadnieniom. Postulatowi świeckości państwa i świeckości Europy jako właśnie takiej szansy oraz konieczności wolności badań naukowych i rosnącemu zagrożeniu pseudonaukowym histeriom , które zaczynają się panoszyć już nie tylko w internecie i skandalizujących pisemkach ale przedostają się już publikacji o charakterze edukacyjnych. Świeckość jest nam dziś potrzebna, jak czyste powietrze. Nie tylko w Krakowie.

Zapraszamy do Krakowa pomiędzy 30 września i 2 października.


Chcemy aby Dni Świeckości stawały się coraz większą imprezą, stymulującym intelektualnie świętem humanistów, wolnomyślicieli, ateistów i agnostyków, a również wierzących, którzy opowiadają się za świeckością, gdyż z roku na rok obserwujemy z niepokojem narastającą klerykalizację polskiego życia publicznego.
Dlatego w tym roku również apelujemy do wszystkich podzielających nasze przekonania – pomóżcie nam sfinansować organizację tegorocznych Dni Świeckości! Liczy się każda, nawet najdrobniejsza wpłata.
Z pieniędzy zebranych w roku ubiegłym:
– Pokryliśmy wydatki związane z wynajmem lokali na wydarzenia i kosztami podróży, oraz noclegu zaproszonych gości.
Jeśli w tym roku ma być podobnie prosimy o Wasze wsparcie.
Wpłaty z dopiskiem „Dni Świeckości 2016 – darowizna” prosimy kierować na konto:
Stowarzyszenie Wszechnicy Oświeceniowo-Racjonalistycznej
79195000012006886693800002

Pamiętajcie – nie ma wolności bez świeckości!
Zarząd Stowarzyszenia
SWOR

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *