poniedziałek, 24 czerwca, 2024

Nagrania DŚ 2018

LinkOpis
Link 1Dyskusja o pozycji księży w społeczeństwie polskim po premierowym pokazie filmu „KLER” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego - Kino Agrafka ul. Krowoderska 8 Ip.
Po seansie dyskusja o pozycji księży w dzisiejszym społeczeństwie, postrzeganiu ich zachowań przez społeczeństwo, zarówno przez katolików jak i przez osoby areligijne.
Monika Szymańska (psycholożka) dr Radosław Tyrała (socjolog - Wydział Humanistyczny AGH) Anita Piotrowska (filmoznawczyni) prowadzenie Adam Jaśkow (SWOR).
Seans i dyskusja organizowane są wspólnie z DKF Rozpięci. DKF Rozpięci jest członkiem Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych.
Link 2 W co wierzą Polacy na podstawie badań Pew Research*. Rozmawiać będą: Dr Radosław Tyrała - Wydział Humanistyczny AGH Dr hab Katarzyna Zielińska - Instytut Socjologii UJ prowadzenie Mateusz Burzawa (SWOR) Kawiarnia Literacka, Kraków ul. Krakowska 41
*Niezależna amerykańska firma badawcza Pew Research Center porównała religijność ludzi przed czterdziestką i po czterdziestce w 108 państwach na całym świecie. Wyniki są jednoznaczne: młodzi są mniej religijni niż starsi, a w mniej więcej połowie państw nastąpił spadek religijności. Ze wszystkich przebadanych państw, największy spadek religijności – z generacji na generację – nastąpił w Polsce.
Link 3Panel na temat POWSZECHNEJ DEKLARACJI PRAW CZŁOWIEKA
Dr hab. Magdalena Mikołajczyk, dr Ryszard Kozioł prof. UP, prowadzenie Adam Jaśkow (SWOR)
JCC Kraków ul. Miodowa 24
Link 4Już po raz dziesiąty ulicami Krakowa pomaszerowali ludzie, którzy chcą świeckiego państwa. Na Placu Szczepańskim, w Rynku Głównym i na Placu Wolnica wypowiadali się ludzie z różnych opcji politycznych i o różnym światopoglądzie, którzy nie chcą żyć w państwie wyznaniowym, w państwie na którego ustawodawstwo ma wpływ Kościół Katolicki, w państwie który każdego roku z budżetu przeznacza kilka miliardów złotych na utrzymanie tej watykańskiej instytucji. Zresztą zobaczcie i posłuchajcie sami. Marsz Świeckości jest częścią corocznych krakowskich Dni Świeckości, organizowanych przez Stowarzyszenie Wszechnicy Oświeceniowo Racjonalistycznej.
Naszymi partnerami są Towarzystwo Kultury Świeckiej i Koalicja Ateistyczna.