poniedziałek, 24 czerwca, 2024

Nagrania DŚ 2022

LinkOpis
Obrażanie uczuć religijnychArt. 196 Kodeksu Karnego biorący w szczególną ochronę uczucia religijne budzi od dawna kontrowersje. O tym, skąd się wziął, dlaczego jest traktowany jako zagrożenie wolności słowa, będziemy rozmawiać z osobami, które w swoim życiu publicznym doświadczyły konsekwencji tego paragrafu. Porozmawiamy też o słynnych już procesach Jerzego Urbana, Doroty „Dody” Rabczewskiej i obrażających jakoby uczucia „tęczowych maryjkach”
Goście:
mec. Marcin Pawelec-Jakowiecki – obrońca Jerzego Urbana,
Rafał Betlejewski – dziennikarz,
prowadzenie: Darek Kędziora (Koalicja Ateistyczna).
Wydarzenie współorganizowane przez #KBF i #PałacPotockich
30.09.2022, godz. 18.00
Religie wobec nacjonalizmóww XXI wiekuNa początku XXI wieku obserwujmy łatwość, z jaką nacjonalizmy łączą się z religiami, choć wszystkie religie twierdzą, że są ponad narodami. Nacjonaliści zyskują religijne (boskie) namaszczenie i pewność , że głoszą jedyną prawdę. Religie zyskują wyznawców, wpływy i pieniądze. Tak oto sojusz tronu i ołtarza zostaje zastąpiony sojuszem ołtarza z rózgami liktorskimi, „mieczykami Chrobrego”, strzałkokrzyżami… czy ostatecznie z jedną tylko literą, czy to omega, czy „Z”. Nie ma dobrych nacjonalizmów, tak jak nie ma dobrych nacjonalistów.
Goście:
Red. Adam Szostkiewicz (Polityka),
dr hab. Magdalena Mikołajczyk (Uniwersytet Wrocławski),
Edwin Bendyk (Fundacja Batorego),
dr Marcin Galent (Uniwersytet Jagielloński)
prowadzenie Adam Jaśkow (SWOR)
Wydarzenie współorganizowane przez #KBF i #PałacPotockich
Sobota, 01.10. godz.11.00
Humanizm jako remedium na nacjonalizmJeśli narody realnie nie istnieją, jeśli różnimy się między sobą tylko ułamkiem procenta naszego DNA, to powstać powinno pytanie o światopoglądową podstawę, na której można budować stosunki między ludźmi i społeczeństwami. Humanizm filozoficzny może być jedną z takich propozycji.
Goście:
prof. dr hab. Janusz Mucha – socjolog,
Roman Kurkiewicz – Tygodnik Przegląd,
dr Magdalena Gawin – Wydz. Filozofii UW. prowadzenie: Andrzej Dominiczak
Sobota 01.10. godz. 17.00.
Pałac Krzysztofory, Sala Miedziana ul. Szczepańska 2
Manifestacja świeckości!Manifestacja Świeckości w ramach krakowskich XIII Dni Świeckości 2022. Organizatorem jest Stowarzyszenie Wszechnicy Oświeceniowo – Racjonalistycznej z Krakowa i Koalicja Ateistyczna z Warszawy.