sobota, 13 lipca, 2024

Archiwum WOR na YouTube

LinkOpis nagrania
WOR 43Między Watykanem a Krakowem - czyja jest wina?
Rozmowa z Piotrem Szumlewiczem autorem m.in. książki „Ojciec nieświęty” Rozmawiamy o tym, co nowego o Karolu Wojtyle biskupie i papieżu dowiedzieliśmy ostatnio np. z książki Ekke Overbecka, a co wiadomo było o jego działaniach już wcześniej. O jego relacjach z silnymi ludźmi – generałem Franco, Pinochetem, czy Argentyńską Juntą; czyli wszystko, co już wiadomo o Papieżu Polaku, a czego wielu nie chce wiedzieć. Bez emocji i przemilczeń.
Rozmawiał Adam Jaśkow - prezes Stowarzyszenia Wszechnicy Oświeceniowo - Racjonalistycznej.
Spotkanie odbyło się w Spółdzielni Ogniwo w Krakowie.
WOR 42Nasi okupanci 2019
Tadeusz Boy Żeleński napisał „Naszych okupantów” jako felieton dla "Wiadomości literackich” w 1931 roku.
„Bardzo nad tym boleję; ale cóż począć, że gdziekolwiek wyłoni się paląca kwestia, w której ludzie głowią się i radzą co czynić, aby na świecie było trochę lżej i trochę jaśniej, natychmiast wysuwa się złowroga czarna ręka i rozlega się grzmiący głos: „Nie pozwalamy! Nie wolno wam nic zmienić, nic poprawić. Wszystko musi zostać po dawnemu; niczego tknąć nie pozwolimy w gmachu ciemnoty i ucisku. Ktokolwiek chciałby ulżyć doli człowieka na ziemi, sprzeciwia się prawu Boga, sprzeciwia się woli bożej”. Nie mogę w to uwierzyć. Mimo całego autorytetu tych specjalistów od interpretowania życzeń Stwórcy wszechrzeczy, nie mogę uwierzyć, aby wola boża miała być zawsze i wszędzie układna wobec bogaczy, a bezlitosna dla biedaków; aby osłaniała swym płaszczem kłamstwo, okrucieństwo i chciwość. To musi być jakieś nieporozumienie. Obawiam się, że nawet modły krakowskich pań — mimo że skądinąd tak wiele krakowskim paniom zawdzięczam — nie sprawią, abym w to uwierzył” /za www.wolnelektury.pl /
Ten felieton Boy dziś zamieszczony gdziekolwiek, o ile oczywiście jakieś pismo, zdecydowałoby się zamieścić, zabrzmiałby tak samo aktualnie i tak samo obrazoburczo. I spotkałby się z taką samą agresją prawdziwych obrońców prawdziwej wiary.
O tej zasmucającej aktualności tekstów Boya i o tym czemu cofnęliśmy się o całą epokę będziemy rozmawiać z filozofem prof. Janem Woleńskim,
socjologiem dr Radosławem Tyrałą.
Prowadzenie Adam Jaśkow – prezes SWOR
Spotkanie odbyło się w sobotę 6 lipca o godzinie 16.00 w siedzibie Stowarzyszenia Kuźnica al. Słowackiego 44 , w Krakowie
WOR 41POLKA ANTYKLERYKALNA ? czyli CZARNY PROTEST Anno Domini 2018 Podczas Czarnych Protestów w 2018 roku w całej Polsce coraz mocniej wybrzmiewają hasła antyklerykalne . Stowarzyszenie Wszechnicy Oświeceniowo – Racjonalistycznej promuje ideę świeckości państwa. Dlatego interesuje nas, jaka jest świadomość społeczeństwa dotycząca wpływu Kościoła Katolickiego na decyzje polityków, ale również - jaka jest zdolność do kontestacji tego wpływu.
Czy Polki mogą zbuntować się przeciwko Kościołowi w imię obrony własnych praw ? O postawach kobiet uczestniczących w Czarnym Proteście opowiedzą: Barbara Bielawska – działaczka feministyczna Magdalena Kuk – Strajk Kobiet, Alicja Szczepańska - wiceprezeska Stowarzyszenia (S)prawa Kobiet.
Prowadzenie - Monika Szymańska (SWOR). Spotkanie odbyło się w Kawiarni Literackiej, Kraków ul. Krakowska 41, 21 czerwca 2018.
WOR 4040 jubileuszowa Wszechnica poświęcona edukacji seksualnej , jaka jest dziś , jaka być może i co można zrobić aby w ogóle była realizowana. Naszymi gościniami będą: Alina Synakowicz, pedagog i edukatorka seksualna z Grupa Ponton oraz Anna Sikierska - Lohner nauczycielka WDŻ.
Prowadzenie Adam Jaśkow (SWOR). Spotkanie odbyło się 17.05.2018 w Pauza In Garden w Krakowie.
WOR 39"WISŁOCKA, SEKS I PRL czyli jak to z rewolucją erotyczną w PRL było?"
Stowarzyszenie Wszechnicy Oświeceniowo- Racjonalistycznej zaprasza na spotkanie z autorem filmu dokumentalnego o Michalinie Wisłockiej oraz książki ''Wisłocka czyli jak to ze Sztuką Kochania było''
Gościem Wszechnicy będzie :
Konrad Szołajski, - reżyser i scenarzysta, autor filmów fabularnych i dokumentalnych.
Prowadzenie :
Monika Szymańska - SWOR
22.02.2017, godz.18:00
Kawiarnia Pauza in Garden, Małopolski Ogród Sztuki, ul. Rajska 12
WOR 38Stowarzyszenie Wszechnicy Oświeceniowo Racjonalistycznej zaprasza na dyskusje pt. "Społeczeństwo, nauka, dialog – drogi (nie)porozumienia"

Czemu ludzie nie ufają naukowcom ?
Czy naukowcy zawsze mają rację?
Co można zrobić, żeby ludzie bardziej ufali nauce?

Dr Zofia Prokop - biolog ewolucyjny Uniwersytet Jagielloński
Dr Radosław Tyrała - socjolog Wydział Humanistyczny AGH
Prowadzenie Monika Szymańska - psycholog (SWOR)

Wtorek 22 listopada 2016
Wszechnica gości w lokalu Stowarzyszenia Kuźnica ul. Modowa 41 I p.
WOR 37Sienkiewicz i jego historyczne fantazmaty.
Dzieła Henryka Sienkiewicza — czasem naciągane historie o wielkiej Polsce. Czy koloryzowane historie potrzebne ku pokrzepieniu serc, dzisiaj źle interpretowane i rozumiane, nie wyrządzają często wręcz szkód?
Gościem Wszechnicy jest Profesor Jan Widacki - prawnik, kryminolog i polityk, który zafascynowany OGNIEM I MIECZEM Henryka Sienkiewicza brał udział w badaniach domniemanych szczątków Jeremiego Wiśniowieckiego na Świętym Krzyżu i opisał tajemnice biografii legendarnego Jaremy.
Prowadzenie Paweł Jezierski - SWOR.
Spotkanie odbyło się w JCC w Krakowie (ul. Miodowa 24) w dniu 23.06.2016 godzina 18.00
WOR 36Wszechnica Oświeceniowo Racjonalistyczna zaprasza na dyskusje pt.
"Rok 966 - jak to z tym chrztem było?"
Próbujemy się zmierzyć się z "naszym" rokiem 966, przyglądając się jego rozmaitym uwarunkowaniom historycznym.
Spotkanie z prof. dr hab. Przemysławem Urbańczykiem (Instytut Archeologii i Etnologii PAN) autorem m.in. książek "Mieszko I tajemniczy" oraz "Co się stało w 966 roku" poprowadził Adam Jaśkow prezes Stowarzyszenia Wszechnicy Oświeceniowo Racjonalistycznej.
Spotkanie odbyło się w Muzeum Archeologicznym w Krakowie (ulica Senacka 3), 6 czerwca 2016 roku o godzinie 17.00.
WOR 35Kreacjonizm – dogmat, hipoteza czy szalbierstwo?
Czym jest kreacjonizm, dlaczego pojawiała się na niego moda, kto i dlaczego za nią stoi i czy jest na to wszystko szczepionka.
Dr . Szymon Drobniak – biolog ewolucyjny
Tomasz Borejza – dziennikarz naukowy Tygodnik Przegląd
Prowadzenie Adam Jaśkow - prezes SWOR
26 kwietnia 2016 o godzinie 18.00
Klub "Kazimierz" ul. Krakowska 13, 31-062 Kraków
WOR34Rok 2016 został przez UNESCO ogłoszony Rokiem Arystotelesa.
Niektórym Arystoteles może jawić się jako interesująca, lecz dawno przebrzmiała postać historyczna. Wszelako taka opinia jest całkowicie błędna. Koncepcje, teorie i pojęcia zaproponowane przez Stagirytę wciąż są obecne we współczesnej filozofii. Można nawet mówić o pewnym sporze. Neoscholastyka, będąca przedłużeniem filozofii średniowiecznej, intensywnie wykorzystuje zaplecze pojęciowe i metodę Arystotelesa tworząc miraż spójnego poglądu na świat i Boga. Jak się wydaje, bez tej bazy, chrześcijańska filozofia (w pewnej odsłonie) prawie całkowicie przestałaby istnieć. Z drugiej strony, niektóre wątki filozofii Arystotelesa, zarówno metafizyczne, jak i etyczne czy polityczne, w zdecydowany sposób wpłynęły na filozofię analityczną. Więcej nawet, na przełomie XX i XXI wieku ukształtował się silny nurt w jej ramach, który wprost nazywany jest neoarystotelizmem. Pytanie brzmi zatem: Co takiego jest w filozofii Stagiryty, że z takim animuszem został najpierw zawłaszczony przez myśl chrześcijańską, a jednocześnie wciąż oddziałuje na świadomość filozoficzną kolejnych pokoleń?
O Arystotelesie porozmawiamy
z prof. Janem Hartmanem (Zakład Filozofii i Bioetyki Collegium Medicum UJ ) oraz z dr hab. Sebastianem Kołodziejczykiem (Instytut Filozofii UJ)
Prowadzenie: Adam Jaśkow - SWOR
WOR 33Od Atatürka do Erdoğana, czyli od świeckości do reislamizacji".
Dzięki Mustafie Kamelowi Atatürkowi zwanemu Ojcem Turków muzułmanska Turcja stała się nie bez oporów krajem świeckim. Niestety dziś dzięki Recep Tayyip Erdoğanowi to o co walczył Atatürk przechodzi do przeszłości.
O tych procesach opowie specjalizująca się w biografii Atatürka turkolożka - mgr. Inez Pyszczyńska .
Prowadzenie: Mateusz Burzawa - SWOR.
Spotkanie odbyło się 10 marca 2016 o godzinie 18.00 w Spółdzielni "Ogniwo" w Krakowie. Ulica Paulińska 28
WOR 32Dokąd zmierzasz , Homo technologicus ?
Rozwój technologii na zawsze zmienił nasze życie codzienne, pracę, działania naukowe oraz twórcze. Wpływa na percepcję i relacje społeczne. Niedługo nastąpi jeszcze ściślejszy związek człowieka z osiągnięciami technologii . To szansa czy zagrożenie ?
Gość Wszechnicy :
Sidey Myoo (Dr hab. Michał Ostrowicki) - filozof , pracownik Zakładu Estetyki Instytutu Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego , twórca Academia Electronica.
Prowadzenie: Monika Szymańska - SWOR
Wykład odbył się się 11 lutego 2016 o godzinie 19.00 w Klubie Pod Jaszczurami w Krakowie Rynek Główny 8
WOR 31"Powrót naszych okupantów, czyli zmartwychwstanie Boya"

"Są bakterie, które zabija się światłem — tak Tadeusz Boy-Żeleński kończy Naszych okupantów. Opisuje rozmaite absurdy i patologie polskiego życia społecznego, których wspólnym mianownikiem są wojujący katolicyzm i prymitywny konserwatyzm.
Obrazoburcze diagnozy Boya niestety nie tracą na aktualności. W jednym z artykułów, na temat rozdziału Kościoła od państwa, autor pisze o sposobach działania jednego i drugiego: w palącej sprawie bezrobotnych Kościół może ograniczyć się do zarządzenia mszy świętej na ich intencję; ale trudno sobie wyobrazić ministra skarbu, który nakazałby swoim urzędnikom trzydniowy post na intencję poprawy bilansu handlowego. Jeszcze kilka lat temu polscy posłowie potrafili modlić się o deszcz w sejmowej kaplicy — w ramach walki państwa z klęską suszy. Dziś księża nie wchodzą do parlamentu i nikt nie domaga się w Polsce zakazu rozwodów, ale na tym właściwie kończą się różnicę między odległymi o wiek epokami." / jedna z recenzji/
Udział biorą:
Kazimiera Szczuka - krytyczka literacka, feministka
Elżbieta Binswanger Stefańska - dziennikarka, publicystka
Prowadzenie: Adam Jaśkow - SWOR
Spotkanie odbyło się 17 grudnia o godzinie 18.00 w JCC w Krakowie, ulica Miodowa 24.
WOR 30Debata wokół książki Janusza A. Majcherka pt. "Bóg bez znaczenia"
W debacie udział biorą:
Autor Profesor Janusz A Majcherek
Profesor Jan Woleński
Profesor Zbigniew Pasek
Moderuje redaktor Sławomir Mokrzycki
Spotkanie odbyło się w Klubie Pod Jaszczurami 21.10.2015
WOR 29Kto się boi potwora spaghetti
O stosunku państwa do religii i wyznań, dla czego jedne są traktowane inaczej niż inne. Dlaczego rząd odmówił rejestracji wyznawcom FSM i dlaczego sąd uwzględnił ich skargę. Oraz o innych sprawach.
Prowadzenie: Adam Jaśkow i Mateusz Burzawa - SWOR
Spotkanie odbyło się 29 maja 2015 w Krakowie o godzinie 18.00 w lokalu Spółdzielni „Ogniwo” przy ulicy Paulińskiej 28.
WOR 28„Nasz mózgowy GPS”
Znaczenie Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny za rok 2014
Gość Wszechnicy: Jerzy Vetulani, profesor nauk przyrodniczych, psychofarmakolog, neurobiolog, biochemik, członek Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności, członek honorowy Indian Academy of Neuroscience.
Prowadzenie: Adam Jaśkow - SWOR
Klub Pod Jaszczurami, 23.04.2015, godzina 18.00
WOR 27Wszystko czego chciałbyś się dowiedzieć o GMO, ale boisz się zapytać.
Dlaczego Europa (i nie tylko) oraz organizacje takiej jak Greenpeace walczą z technologią, która czyni rolnictwo bardziej przyjazne środowisku, a żywność zdrowszą?
Gościem Wszechnicy był:
Marcin Rotkiewicz - dziennikarz naukowy, od 2001 r. pracuje w tygodniku POLITYKA, absolwent dziennikarstwa i filozofii na Uniwersytecie Warszawskim oraz stypendysta Knight Science Journalism Program w MIT (Cambridge, USA). Pisze o ewolucji człowieka i jego małpich kuzynów, badaniach nad mózgiem, biotechnologii (GMO), energetyce jądrowej, a od niedawna także o teoriach pseudonaukowych i spiskowych. W 2012 r. nominowany do finału Grand Press w kategorii dziennikarstwo specjalistyczne.
Prowadzenie:
Adam Jaśkow – SWOR
Klub pod Jaszczurami czwartek 12 marca 2015 godz. 18.00

Wśród przybyłych gości był Profesor Jerzy Vetulani, który wziął aktywny udział w dyskusji po wykładzie.
WOR 26Czy człowiek jest pomyłką ewolucji?
Ogólnoświatowy Dzień Darwina w Krakowie.
Wykład z okazji urodzin Karola Darwina
Gość Wszechnicy
Dr Marcin Ryszkiewicz
Muzeum Ziemi PAN, popularyzator nauki, publicysta tygodnika Polityka

Prowadzenie:
Adam Jaśkow - SWOR
Spotkanie odbyło się 12 lutego 2015 o godzinie 18.00 w Klubie Pod Jaszczurami Rynek Główny 8
WOR 25Bez boga na co dzień. Socjologia niewiary.
Jacy są polscy niewierzący? Czy tworzą grupę społeczną? Czy są mniejszością? Na te zagadnienia odpowie socjolog dr Radosław Tyrała, który badał polskich ateistów.
Gość Wszechnicy:
dr Radosław Tyrała
Katedra Socjologii Ogólnej i Antropologii Społecznej
Akademia Górniczo Hutnicza w Krakowie
Prowadzenie:
Mateusz Burzawa - SWOR
Spotkanie odbyło się 15.01.2015 o godzinie 18.00 Klub Pod Jaszczurami w Krakowie.
WOR 24Feminizm czy seksmisja ?.
Udział wzięły dr Małgorzata Leśniak - socjolog i dr Monika Świerkosz - literaturoznawczyni.
Prowadzenie Monika Szymańska - SWOR.
Spotkanie odbyło się 26 czerwca 2014 roku w Krakowie, w Klubie Pod Jaszczurami.
WOR 23brak nagrania (?)
WOR 22Czym jest Gender.
Czym jest gender i czy oby naprawdę istnieje? Dlaczego rozróżnianie płci na kulturową/społeczna oraz na biologiczną jest potrzebne? Co jest uwarunkowane biologicznie a co kulturowo? Czy możemy mówić, iż coś jest „typowo męskie" albo „typowo żeńskie" czy też taki podział zawsze jest sztuczny (warunkowany przez naszą kulturę)? Jak gender study wpływają na zmiany w naszej kulturze? Jak edukacja genderowa wpływa na dzieci i młodzież? Dlaczego gender budzi tyle emocji?
WOR 21Clinton , Tusk , Obama, czyli komu zaszkodzi trawka.
O szkodliwości narkotyków i szkodliwości polityki antynarkotykowej
Co się zmienia na świecie w tym zakresie. O tym, jak niektóre państwa przestają toczyć wojnę z jednostkami zażywającymi substancje psychoaktywne i uzależnionymi od nich i próbują rozwiązywać społeczne problemy. Dyskusja z udziałem prof. Jerzego Vetulaniego
Prowadzenie: Adam Jaśkow - SWOR
Spotkanie odbyło się w krakowskim Klubie Pod Jaszczurami 27 lutego 2014 roku
WOR 20W poszukiwaniu wolności w sieci.
Świat po ACTA i po wyznaniach Snowdena.
Czy mamy szansę na wolność w sieci , ile nam wolno a ile wolno innym. W sieci globalnych kontaktów czy globalnych podsłuchów. O tym ile mamy prawa w sieci a ile wolności nam się należy.
WOR 19Dyskryminacja niewierzących, czyli jak się żyje ateistom w Polsce. I czy jest im do śmiechu.
Spotkanie z socjologiem dr Radosławem Tyrałą.

Czy osoby niewierzące są w Polsce dyskryminowane?
Przez państwo polskie, przez instytucje kościelne, przez rodziców, przez partnerów...?
Relacje takie pojawiają się w mediach głównego nurtu, w Internecie, w wypowiedziach na żywo, jakie usłyszeć można chociażby podczas ateistycznych marszów. Coraz prężniej rozwija się też ruch społeczny osób niewierzących, którego celem jest przeciwdziałanie takiej dyskryminacji. Czy jednak faktycznie mamy do czynienia z dyskryminacją niewierzących w Polsce? Jaki jest jej faktyczny zakres i natura?
Na pytania odpowie podczas spotkania socjolog Radosław Tyrała."

Prowadzenie: Adam Jaśkow , Mateusz Burzawa - SWOR
WOR 18Radioaktywność wokół nas.
Te i inne zagadnienia przybliżył nam dr hab. Krzysztof Kozak, Instytut Fizyki Jądrowej w Krakowie - fizyk, pracownik Instytutu Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk w Krakowie - kierownik Laboratorium Ekspertyz Radiometrycznych IFJ PAN - współautor ponad 70 publikacji z zakresu spektrometrii promieniowania gamma, promieniotwórczości naturalnej, m.in. pomiarów radonu, - członek Polskiego Towarzystwa Fizycznego, Polskiego Towarzystwa Badań Radiacyjnych, Rady Centrum Radonowego - Pozarządowej Międzynarodowej Sieci Naukowej, "

Promieniowanie jonizujące jest częścią naszego środowiska Istnieje z nami „od zawsze". Wszystkie substancje mineralne występujące na Ziemi zawierają naturalne pierwiastki promieniotwórcze. Pierwiastki te wysyłając promieniowanie typu alfa, beta i gamma powodują jonizację ośrodka i dlatego też promieniowanie to nazywane jest promieniowaniem jonizującym.
Promieniowanie takie w sytuacji "normalnej" nie stanowi głównego zagrożenia dla zdrowia, szczególnie w porównaniu z zagrożeniami wynikającymi z innych rodzajów skażeń środowiska (np. substancjami chemicznymi).
Wykład odbył się 16 października 2013 w krakowskim Klubie Pod Jaszczurami.
WOR 17brak nagrania (?)
WOR 16Wychowywanie w ateistycznym duchu czyli bajki dla NIEgrzeSZnych dzieci.

Czas najwyższy odczarować "ducha". Bo niby dlaczego niewierzący nie mieliby swoich dzieci od początku uczyć reguł świata zgodnie ze swoim światopoglądem? Filmik "Zuza Bystrzacha objaśnia świat" i książeczka "Jak Jeżyk z Prosiaczkiem Boga szukali i co z tego wynikło" to "pierwsza pomoc dla wnerwionych rodziców", mówią autorzy pomysłu na ateistyczną edukację: Michael Schmidt-Salomon (tekst) i Helge Nyncke (ilustracje).

Gośćmi Wszechnicy byli
Andrzej Dominiczak
Andrzej Lipiński - tłumacz książeczki a także innych pozycji Michaela Schmidta
Joanna Balsamska

Prowadzenie Elżbieta Binswanger-Stefańska
WOR 15Dlaczego myślimy...fałszywie? Wykład profesora Jerzego Vetulaniego.
Dlaczego myślimy i jak zmysły mogą fałszować interpretację świata?
Człowiek myśli bardzo dobrze, bo ma bardzo wielki i sprawny mózg. Myślenie nie jest jednak celem mózgu, który jest narządem służącym do unieśmiertelnienia genów, a więc narządem przeżycia osobnika i gatunku. Myślenie bardzo w realizacji tego celu pomaga, ale nie jest niezbędne. Mózg pojawił się bardzo wcześnie u organizmów wolno żyjących: pierwsze skorupiaki obdarzone mózgiem pochodzą z kambru, sprzed 550 milionów lat. W odróżnieniu od bezkręgowców, mózgi kręgowców, dzięki podwójnej duplikacji genomu ich przodka, Pikei gracilis, zdobyły olbrzymi potencjał rozwojowy, najlepiej wykorzystany przez mózg ludzki, który w dalszym ciągu ewoluuje. Mózg może pełnić swoje funkcje przetwarzając informacje ze środowiska dochodzące doń przez zmysły, ale postrzeżenia zmysłowe różnią się jednak jakościowo od własności fizycznych bodźca. System nerwowy wybiera tylko pewne informacje z rzeczywistego świata i interpretuje je jako qualia -- jakości takie jak kolory, dźwięki, zapachy, w rzeczywistości nieistniejące, ale będące konstruktami naszego mózgu. Mechanizmy organizacji naszego postrzegania najlepiej ilustrują iluzje optyczne, dowodzące, że postrzeganie jest twórczą aktywnością naszego mózgu przy interpretacji danych, która w zasadzie pozwala nam prawidłowo zachowywać się w wielu sytuacjach, czasem jednak może prowadzić nas w niewłaściwym kierunku. Dzieje się to zwłaszcza wówczas, gdy danych zmysłowych mamy niewiele, lub kontekst emocjonalny czy poznawczy zaburza nasze postrzeganie. Interpretator świata znajduje się w lewej półkuli mózgu i podaje wyjaśnienie naszych spostrzeżeń oraz zachowań, często całkowicie błędnie, ale niezmiernie przekonywująco. Konsekwencją tego mogą być uprzedzenia, przesądy i paraidolie.

Gościem Wszechnicy był profesor Jerzy Vetulani
Instytut Farmakologii PAN i MWS im. J. Dietla w Krakowie
Prowadzenie - Adam Jaśkow
WOR 14brak nagrania (?)
WOR 13brak nagrania (?)
WOR 12Zaprogramowani do współpracy - pozytywna wizja natury ludzkiej we współczesnej nauce.

Marta Marzec - doktorantka Instytutu Socjologii UJ specjalizująca się w badaniach nad emocjami prospołecznymi głównie współczuciem i empatią. Współpracuje z UC Berkeley Social Interaction Lab, gdzie w 2012 roku odbyła staż badawczy oraz z The Mind Institute Poland.
Spotkanie poprowadził:
Adam Jaśkow

/Niestety jakość filmu nie najlepsza, ale mieliśmy problem z lokalem i oświetleniem. Jednak temat jest na tyle ciekawy, że udostępniamy nagramy materiał/
WOR 11Pomiędzy tolerancją a dyskryminacją.
Raport "Pomiędzy tolerancją a dyskryminacją" Fundacji na Rzecz Różnorodności Polistrefa zaprezentowano we wtorek dziennikarzom. Projekt badawczy był finansowany ze środków Fundacji im. Stefana Batorego.

Badania polegały na przeprowadzeniu wywiadów z dyrektorami 101 małopolskich szkół publicznych (51 podstawówek, 30 gimnazjów i 20 szkół ponadgimnazjalnych) oraz ankiet, które wypełniło 444 rodziców i ponad 200 pełnoletnich uczniów. Celem badań było zdiagnozowanie sytuacji pod względem poszanowania praw mniejszości religijnych."

http://www.polistrefa.pl/
WOR 10Petroniusz a sprawa Polska
10 spotkanie Wszechnicy Oświeceniowo-Racjonalistycznej odbyło się 06.12.2012 w Klubie Pod Jaszczurami. Z profesorem Aleksandrem Krawczukiem o historii i dniu dzisiejszym rozmawiał Filip Ratkowski, dziennikarz , publicysta i wiceprezes Stowarzyszenia "Kuźnica".
Z Wiki: Aleksander Krawczuk (ur. 7 czerwca 1922 w Krakowie) -- polski historyk starożytności i eseista, profesor nauk humanistycznych, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, były minister kultury, poseł na Sejm I i II kadencji.
WOR 9brak nagrania (?)
WOR 8Wielkie polowanie na bozony.
Krakowski Oddział Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów otwiera nowy sezon Wszechnicy Oświatowo Racjonalistycznej wykładem i dyskusją: "WIELKIE POLOWANIE NA BOZONY".
Podczas wykładu połączonego z prezentacją dowiemy się co to są bozony oraz dlaczego zadano sobie tyle trudu by złapać jeden z nich. Dlaczego niektórzy nazywają go „boską cząstka", a także po co fizycy zderzają hadrony?
I kim jest Higgs?
Gość specjalny prof. Jacek Turnau z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie.
Prowadzenie dr Mikołaj Chojnacki do niedawna pracownik Instytutu Fizyki Jądrowej.
WOR 7W 80 lat później. Nasi okupanci...
"... gdziekolwiek na świecie wyłoni się paląca kwestia, w której ludzie głowią się i radzą, co czynić, aby na świecie było trochę lżej i trochę jaśniej, natychmiast wysuwa się złowroga czarna ręka i rozlega się grzmiący głos: Nie pozwalamy! Nie wolno nic zmieniać, nic poprawiać! (...) Ktokolwiek chciałby ulżyć doli człowieka na ziemi, sprzeciwia się prawu Boga, sprzeciwia się woli Bożej"
Tadeusz Boy Żeleński 1932

O podobieństwa i różnicach aktualności tekstów Boya.
Relacjach Religia - Kościół - Społeczeństwo - Państwo
Rozmawiać będą :
Profesor Jan Hartman - filozof , etyk , publicysta, bloger portalu Polityka
oraz Adam Jaśkow - społeczny tropiciel śladów Boya w Krakowie
WOR 6(Bardzo) Dyskretny urok penalizacji, czyli zniewolenie w czasach wolności.
Z argumentami zwolenników zaostrzenia polityki antynarkotykowej rozprawiać się będzie Mateusz Klinowski, wykładowca Wydziału Prawa i Administracji UJ, polityk lokalny i aktywista. Radykalny głos pokolenia JP2 z miasta, gdzie wszystko się zacięło....
WOR 5Czy możemy usprawnić swój mózg? Wykład prof. Jerzego Vetulaniego
Z wielką radością zapraszamy na wykład profesora Jerzego Vetulaniego, laureata tytułu Racjonalisty Roku 2011, profesora nauk przyrodniczych, psychofarmakologa, neurobiologa, biochemika, członka Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności, doktora honoris causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, autora kilkuset prac badawczych o międzynarodowym zasięgu i jednego z najczęściej cytowanych naukowców polskich. Profesora znanego także jako wielkiego popularyzatora nauki, autora bloga Piękno Neurobiologii oraz zwolennika depenalizacji narkotyków.
WOR 4Moje życie moja śmierć - debata o eutanazji.
Są sytuacje, kiedy śmierć może być większym dobrem niż życie - a nie musi to być śmierć z poświęcenia. Dobrze o prawie do dobrej śmierci (eutanazji), czyli Moje życie moja śmierć - prelekcja i dyskusja na temat etycznych problemów związanych z prawem do własnej śmierci.
W debacie o eutanazji udział wzięły:
Elżbieta Binswanger-Stefańska - publicystka i tłumaczka,
Anna Lipowska-Teutsch - psycholożka (Towarzystwo Interwencji Kryzysowej).
Całość poprowadził: Adam Jaśkow
WOR 3Feministki i cała reszta.
Babskie gadanie, czyli dlaczego wszystkie jesteśmy feministkami... O odcieniach feminizmu i feminizmie nie feministek, o kobiecej polityce (lub jej braku), o wykluczeniach (także językowych), o nierównościach społecznych, obojętności na agresję wobec kobiet (werbalną i fizyczną) oraz o wielu innych sprawach...

Panel dyskusyjny:

Joanna Senyszyn - europosłanka, wiceprzewodnicząca SLD,
Małgorzata Bielawska - małopolska szefowa Partii Kobiet,
Beata Kozak - redaktorka naczelna Zadry, popularnego kwartalnika feministycznego,
Agata Teutsch - współzałożycielka Fundacji Autonomia; jest feministką, aktywistką, pracuje jako trenerka antydyskryminacyjna i antyprzemocowa.
Prowadzenie: Katarzyna Bena
WOR 2brak nagrania (?)
WOR 1ACTA - w czym problem? Rzeczywistość. Opinie. Wątpliwości.
Debata na temat regulacji prawnych, które zostały przyjęte bez włączenia w konsultacje środowisk bezpośrednio zainteresowanych, o dokumencie ACTA któremu towarzyszą nadal tajne uregulowania i o wolności w internecie.
GOŚCIE WSZECHNICY:
dr. Paweł Jochym (współzałożyciel polskiej Wikipedii)
mgr. Konrad Gliściński (doktorant Wydziału Prawa UJ, autor opinii na temat ACTA)
dr. Krzysztof Felchner (Instytut Prawa Własności Intelektualnej UJ)
Prowadzenie: Adam Jaśkow