poniedziałek, 24 czerwca, 2024

Organizacja nadchodzących wydarzeń

Secular Europe – Secular Poland

Świecka Europa – Świecka Polska

Po raz piąty rozpoczynamy przygotowania do Dni Świeckości.

W tym roku staja się jeszcze ważniejsze niż w latach poprzednich , choć i wtedy sprawa była bardzo ważna. Świeckość , neutralność światopoglądowa , wolność słowa i myśli są zagrożone nie tylko w Polsce. Rośnie ich zagrożenie w całej Europie, wraz ze wzrostem siły nacjonalizmów, ksenofobii czy wręcz faszyzmu.Krąży po Europie już nie widmo faszyzmu, lecz jego zmaterializowana groźba.

Uważamy, że tylko świeckie państwo i otwarte myślące społeczeństwo pozwolą uniknąć zagrożenia przez religijny fundamentalizm i faszyzm. To a także społeczna sprawiedliwość, której nie tylko w Europie brakuje. Dni Świeckości 2016 chcemy poświecić dwóm zagadnieniom. Postulatowi świeckości państwa i świeckości Europy jako właśnie takiej szansy oraz konieczności wolności badań naukowych i rosnącemu zagrożeniu pseudonaukowym histeriom , które zaczynają się panoszyć już nie tylko w internecie i skandalizujących pisemkach ale przedostają się już publikacji o charakterze edukacyjnych. Świeckość jest nam dziś potrzebna, jak czyste powietrze. Nie tylko w Krakowie.

Zapraszamy do Krakowa pomiędzy 30 września i 2 października.


Chcemy aby Dni Świeckości stawały się coraz większą imprezą, stymulującym intelektualnie świętem humanistów, wolnomyślicieli, ateistów i agnostyków, a również wierzących, którzy opowiadają się za świeckością, gdyż z roku na rok obserwujemy z niepokojem narastającą klerykalizację polskiego życia publicznego.
Dlatego w tym roku również apelujemy do wszystkich podzielających nasze przekonania – pomóżcie nam sfinansować organizację tegorocznych Dni Świeckości! Liczy się każda, nawet najdrobniejsza wpłata.
Z pieniędzy zebranych w roku ubiegłym:
– Pokryliśmy wydatki związane z wynajmem lokali na wydarzenia i kosztami podróży, oraz noclegu zaproszonych gości.
Jeśli w tym roku ma być podobnie prosimy o Wasze wsparcie.
Wpłaty z dopiskiem „Dni Świeckości 2016 – darowizna” prosimy kierować na konto:
Stowarzyszenie Wszechnicy Oświeceniowo-Racjonalistycznej
79195000012006886693800002

Pamiętajcie – nie ma wolności bez świeckości!
Zarząd Stowarzyszenia
SWOR