niedziela, 28 kwietnia, 2024

Nagrania DŚ 2013

Dni Świeckości 2013

LinkOpis
Link1Transformacja kosztem praw kobiet.
W debacie udział wzięły:
Wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka
Prof. dr hab. Monika Płatek
Anna Dryjańska - Fundacja Feminoteka
Agnieszka Ziółkowska - Krytyka Polityczna
Prowadzenie: Weronika Śmigielska, Katarzyna Bena
Debata odbyła się w JCC w Krakowie, w dniu 22.09.2013 roku
Link3Jak skutecznie wystąpić z kościoła?
Dyskusja z udziałem Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych
dr Wojciecha Rafała Wiewiórowskiego
- z portalem wystap.pl wokół ostatnich wyroków NSA.
Niestety dr Wojciech Rafał Wiewiórowski.wziął udział nie osobiście, lecz przez Skype.
Portal wystap.pl reprezentował Maciej Psyk wraz z współpracownikami.
Link4W dniu 20 września 2013 roku w ramach krakowskich Dni Świeckości w Artetece odbyła się dyskusja o problemie pedofilii w Kościele katolickim w Polsce i na świecie z udziałem Agnieszki Zakrzewicz - korespondentki zagranicznej z Rzymu, autorki "Głosów spoza chóru" oraz "Watykańskiego labiryntu", książek będących zbiorem rozmów o współczesnych problemach Kościoła i Ekke Overbeeka - korespondenta mediów holenderskich, autora "Lękajcie się", pierwszej w kraju książki dającej głos polskim ofiarom pedofilii.
"Jak to jest w Polsce z tym molestowaniem seksualnym przez księży?" - to pytanie zadaje sobie wiele osób.
Śledząc doniesienia prasy, można odnieść wrażenie, że problem pedofilii klerykalnej dotyczy wielu krajów, ale nie Polski. Jak dotąd ojczyzna papieża Jana Pawła II wydawała się być krajem nieskazitelnym, tym lepszym miejscem, w którym pedofilia wśród duchownych nie miała miejsca. Czy tak jest naprawdę? Czy jesteśmy zieloną wyspą moralności, czy może raczej białą plamą na mapie wstydu, gdzie nie brakuje przemilczanych i skrzętnie ukrywanych ludzkich tragedii?
Jaką rolę w tym wszystkim odgrywa autocenzura polskich mediów oraz służalcze podejście organów państwowych do Kościoła? Dlaczego w Polsce chroni się jedynie sprawców, a nieliczne, odważające się przerwać milczenie ofiary skazuje na ostracyzm? Dlaczego wszelkie próby podjęcia tematu otrzymują natychmiast etykietkę antyklerykalnych oszczerstw?
Od ujawnienia tajnego dokumentu watykańskiego, który pod groźbą ekskomuniki zmuszał do milczenia tych wszystkich, którzy dowiedzieli się o nadużyciach seksualnych, a także ofiarę, minęło już kilka lat. Wciąż toczą się dyskusje na jego temat i zdania są podzielone.
Dziś jednak sytuacja zmieniła się diametralnie. Benedykt XVI ogłosił politykę jawności, przejrzystości, zera tolerancji i zadośćuczynienia ofiarom. Papież Franciszek chce podążać tą samą drogą i oznajmił, że problem pedofilii to "kwestia wiarygodności Kościoła".
W Polsce odnosi się jednak wrażenie, że ich słowa jeszcze nie dotarły do wszystkich biskupstw i parafii, zwłaszcza na głęboką polską prowincję; że tu nadal obowiązuje Crimen sollicitationis.
Pedofilia nie dotyczy tylko Kościoła, to palący problem społeczny, który dotyka wielu i obchodzi tych, którzy mają na względzie dobro dzieci. Jak długo będziemy jeszcze słyszeć: "To nie wasza sprawa!"?